W ostatnich latach nastąpiła prawdziwa czystka internetu z nielegalnie udostępnianych filmów. Zniknęło wiele popularnych serwisów na których można było swobodnie oglądać znane i lubiane filmy oraz kinowe premiery - między innymi Kinomaniak, eKino, torrenty.org i Telewizjada.

Obecnie w polskim internecie można spotkać kolejne strony na których udostępniane są filmy i seriale. Kinomaniak był pierwszym zamkniętym serwisem w polskim internecie. Strona w ciągu ostatnich kilku lat była zamykana wielokrotnie. Serwis zniknął między innymi w 2013 roku, ale powrócił po około 3 miesiącach przerwy. Kolejny raz serwis zniknął w styczniu 2014 roku, pociągając ze sobą także stronę eKino. Ta ostatnia strona na szczęście wróciła, ale na jakiś czas to był koniec ery Kinomaniaka.

Wspomniany już wcześniej serwis eKino.tv również ma bardzo bogatą historię zamknięć. Najgłośniejsza interwencja względem portalu miała miejsce w maju 2015 r., kiedy to jej właściciel został widowiskowo zatrzymany przez policję. Na stronie pojawił się wówczas duży napis THE END, a serwis zaprzestał wszelkiej działalności medialnej. Serwis powrócił jednak pod tym samym adresem trochę ponad rok później, bo w sierpniu 2016 roku - obecnie eKino.tv funkcjonuje w internecie pod zmienioną domeną. Wadą portalu jest duża ilość reklam oraz treści pornograficznych, które przeciętny odbiorca musi "przeklikać", aby dostać się do swojego filmu czy serialu.

Legalne seriale online

Gdzie w takim razie oglądać filmy i seriale online?

Przez kilka ostatnich lat rynek legalnych serwisów, które udostępniają dla widzów seriale oraz filmy znacznie się rozrósł. Jest wiele stron, które można z czystym sercem polecić dla spragnionego rozrywki widza. Są to między innymi:

  • Netflix - największy serwis VOD na świecie, z którego korzysta ponad 100 mln osób. Dostęp do portalu na miesiąc kosztuje 34 zł (1 ekran w jakości SD), 43 zł (dwa ekrany jednocześnie w jakości Full HD) bądź 52 zł (4 ekrany jednocześnie w jakości 4K).
  • Amazon Prime Video - kolejna bardzo duża i znana strona, która od jakiegoś czasu dostępna jest również w Polsce. Baza materiałów jest mniejsza niż na Netflixie, ale ten portal jest znacznie tańszy. Koszt oglądania to przez pierwsze pół roku 2,99 euro/miesiąc, a po tym czasie 5,99 euro/miesiąc.
  • HBO GO - kolejny duży serwis, który jest warty polecenia. Można na nim znaleźć wiele seriali i filmów, w tym najbardziej popularne produkcje HBO, takie jak Gra o Tron czy Westworld. Wadą rozwiązania jest fakt, że HBO Go wciąż funkcjonuje jako dodatek sprzedawany przez wielu operatorów telewizji i internetu, nie można wykupić niezależnego dostępu do platformy.

Socialmedia

Warte uwagi

Chełm oferty pracy

Znalezienie atrakcyjnej pracy jeszcze nigdy nie było tak ułatwione jak obecnie. Wszystko za sprawą ambitnych projektów wciąż rozwijających się portali - wyszukiwarek ofert zatrudnienia...