Internet daje mnóstwo możliwości, wśród których jest także oglądanie za jego pomocą naszych ulubionych seriali oraz programów.

Ale czym właściwie jest telewizja internetowa oraz co najważniejsze - czy korzystanie z niej jest w pełni legalne?

Telewizja internetowa, czyli właściwie co to takiego?

Za telewizję internetową uznajemy stację telewizyjną, która oprócz prezentowania swojej oferty programowej w tradycyjny sposób, udostępnia je również na specjalnych stronach internetowych i/lub aplikacjach

Jako przykład możemy tutaj podać chociażby platformę Player czy też polsatowską Iplę.

Telewizja internetowa może również istnieć wyłącznie w Internecie i tam prezentować swoją ofertę (np. webTV).

Darmowa telewizja internetowa – czy jest to karalne?

Kwestia legalności takiej telewizji jest regulowana przez art. 23 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Mówi ona, iż korzystanie ze stron udostępniających programy innych stacji telewizyjnych jest karalne i niedozwolone do użytku publicznego. Zakazane jest także dzielenie się transmisją programu telewizyjnego z innymi. Osoby, które nie stosują się do powyższych zakazów podlegają grzywnie, nawet karze ograniczenia bądź pozbawienia wolności (art. 116 powyższej ustawy).

Serwisy z darmową telewizją

Wszystko zatem zależy od formy w jakiej wykorzystywane są treści.

Należy jednak zwracać uwagę w jaki sposób administrator strony może chcieć obejść prawo. Będzie on wówczas twierdził, że nie transmituje programu telewizyjnego, a wyłącznie wyraża zgodę, aby udostępniać pliki innych osób znalezione w internecie.

Z uwagi na to, iż prowadzenie takich serwisów oraz udostępnianie programów telewizyjnych to przestępstwo, aby uniknąć odpowiedzialności administratorzy rejestrują swoje strony poza granicami Polski.

Potwierdzeniem tego faktu, może być aresztowanie twórcy słynnego serwisu Kickasstorrent. Został on oskarżony przed sądem o bezprawne rozpowszechnianie materiałów chronionych prawem o wartości ponad 1 miliarda dolarów!

Oczywiście także i w naszym kraju podejmuje się działania, aby zwalczać nielegalne strony z darmową telewizją.

Przykładem może być tutaj zablokowanie takich serwisów jak seansik.tv czy też ekino.tv.

Ich administratorów zatrzymano i postawiono im zarzuty na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,której naruszenie grozi karą pozbawienia wolności nawet do lat trzech!

Zatem telewizja internetowa, której administratorami są podmioty posiadające pełne prawa do jej zawartości jest w pełni legalna.

Inaczej natomiast ma się sprawa ze stronami na których udostępnia się programy innych stacji. Takie działanie oraz korzystanie z tych zasobów będzie już nielegalne.

Surowe kary nie odstraszają jednak klientów nielegalnych stron. Największą grupę ich odbiorców stanowią bowiem ludzie młodzi, którzy w imię oszczędności ryzykują odpowiedzialnością karną.

Socialmedia

Warte uwagi

Zaciasne buty ?

Za ciasne buty? Sposoby domowe i nie tylko Nie jedna kobieta kupiła buty, które okazały się za ciasne, ale jednocześnie chciała je zatrzymać. Rozciągnięcie butów, które są za małe...